Vicor Corporation V24B24M250BF
V24B24M250BF picture photo
Mfg. Part Number
V24B24M250BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V24B24M250BF.pdf
Availability of V24B24M250BF
QUANTITY
V24B24M250BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24M250BF
Internal Part NumberEIS-V24B24M250BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24M250BF
Related LinksV24B24, V24B24M250BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24M250BF Details Description
Related parts for V24B24M250BF
CABLE 2COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 64POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
SITE LICENSE OBSAI RP3 SC/SCM datasheet.pdf
RES 3.83 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TL4024-1, 110VAC, PTR, 2NC+1NO+1 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 300V FLATPACK datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO-214AA datasheet.pdf
FERRITE BEAD 60 OHM 0603 datasheet.pdf
34 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf