Vicor Corporation V24B24M250BF2
V24B24M250BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B24M250BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V24B24M250BF2.pdf
Availability of V24B24M250BF2
QUANTITY
V24B24M250BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24M250BF2
Internal Part NumberEIS-V24B24M250BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24M250BF2
Related LinksV24B24, V24B24M250BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24M250BF2 Details Description
Related parts for V24B24M250BF2
BATTERY NICAD PACK 9.6V 1200MAH datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 162V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.05K OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf