Vicor Corporation V24B3V3T150B
V24B3V3T150B picture photo
Mfg. Part Number
V24B3V3T150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V24B3V3T150B.pdf
Availability of V24B3V3T150B
QUANTITY
V24B3V3T150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B3V3T150B
Internal Part NumberEIS-V24B3V3T150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B3V3T150B
Related LinksV24B3V, V24B3V3T150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B3V3T150B Details Description
Related parts for V24B3V3T150B
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
IC Z8 ENCORE MCU FLASH 8K 28SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 500MHZ 8MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5.3KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 20 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
FUSE 375A 3000V 3S/200 AR datasheet.pdf