Vicor Corporation V24C12M150B3
V24C12M150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C12M150B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24C12M150B3.pdf
Availability of V24C12M150B3
QUANTITY
V24C12M150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12M150B3
Internal Part NumberEIS-V24C12M150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12M150B3
Related LinksV24C12, V24C12M150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12M150B3 Details Description
Related parts for V24C12M150B3
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
SSOP-32 STENCIL datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A datasheet.pdf