Vicor Corporation V24C36T100B2
V24C36T100B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C36T100B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
V24C36T100B2.pdf
Availability of V24C36T100B2
QUANTITY
V24C36T100B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C36T100B2
Internal Part NumberEIS-V24C36T100B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C36T100B2
Related LinksV24C36, V24C36T100B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C36T100B2 Details Description
Related parts for V24C36T100B2
CAP TANT 10UF 35V 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN JACK 16POS MALE CRIMP datasheet.pdf
IC 4-20MA I-TRANSMITTER 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 298 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf