Vicor Corporation V24C36T50BL3
V24C36T50BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C36T50BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
V24C36T50BL3.pdf
Availability of V24C36T50BL3
QUANTITY
V24C36T50BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C36T50BL3
Internal Part NumberEIS-V24C36T50BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C36T50BL3
Related LinksV24C36, V24C36T50BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C36T50BL3 Details Description
Related parts for V24C36T50BL3
FERRITE CHIP 1000 OHM 100MA 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 42-85V 350MA datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 GRN,GRN,X,X datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf