Souriau Connection Technology D38999/24KF28SNL
D38999/24KF28SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24KF28SNL
Brief Description
CONN HSG RCPT 28POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24KF28SNL.pdf
Availability of D38999/24KF28SNL
QUANTITY
D38999/24KF28SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24KF28SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24KF28SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions28
Shell Size - Insert19-28
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (26)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24KF28SNL
Related LinksD38999/2, D38999/24KF28SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24KF28SNL Details Description
Related parts for D38999/24KF28SNL
IC REG LDO 5V 1A TO252-3 datasheet.pdf
IDC CABLE - ADM26S/AE26M/ADM26S datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .091DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .050" STR PCB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT SKT datasheet.pdf