Vicor Corporation V24C5E125BF2
V24C5E125BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C5E125BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 125W
Datasheet Download
V24C5E125BF2.pdf
Availability of V24C5E125BF2
QUANTITY
V24C5E125BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C5E125BF2
Internal Part NumberEIS-V24C5E125BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series125W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.1%
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C5E125BF2
Related LinksV24C5E, V24C5E125BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C5E125BF2 Details Description
Related parts for V24C5E125BF2
FIXED IND 10UH 1.7A 130 MOHM SMD datasheet.pdf