Vicor Corporation V24C5E125BG
V24C5E125BG picture photo
Mfg. Part Number
V24C5E125BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 125W
Datasheet Download
V24C5E125BG.pdf
Availability of V24C5E125BG
QUANTITY
V24C5E125BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C5E125BG
Internal Part NumberEIS-V24C5E125BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series125W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.1%
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C5E125BG
Related LinksV24C5, V24C5E125BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C5E125BG Details Description
Related parts for V24C5E125BG
CONN SOCKET 14AWG HD/HDD CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 165 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 232 I/O 320FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 6POS STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8DFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf