Littelfuse V250LA40APX10
V250LA40APX10 picture photo
Mfg. Part Number
V250LA40APX10
Brief Description
VARISTOR 354V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V250LA40APX10.pdf
Availability of V250LA40APX10
QUANTITY
V250LA40APX10 Order Process
Ship out your order
Specifications of V250LA40APX10
Internal Part NumberEIS-V250LA40APX10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts330VDC
Energy130J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V250LA40APX10
Related LinksV250LA, V250LA40APX10 Datasheet, Littelfuse Distributor
V250LA40APX10 Details Description
Related parts for V250LA40APX10
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 120V datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FEMALE SLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 76 TYPE A 12POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 164MA 7.5 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 4.1NH 800MA 1.8 OHM datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
FUSE 12KV 6.3AMP 2" AIR datasheet.pdf