Vicor Corporation V28A12T200BG3
V28A12T200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V28A12T200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V28A12T200BG3.pdf
Availability of V28A12T200BG3
QUANTITY
V28A12T200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A12T200BG3
Internal Part NumberEIS-V28A12T200BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A12T200BG3
Related LinksV28A12, V28A12T200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A12T200BG3 Details Description
Related parts for V28A12T200BG3
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6SMD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD R-R 24-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 13.3VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC datasheet.pdf
RES 16 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 152 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf