Vicor Corporation V28A48M200BG2
V28A48M200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V28A48M200BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V28A48M200BG2.pdf
Availability of V28A48M200BG2
QUANTITY
V28A48M200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A48M200BG2
Internal Part NumberEIS-V28A48M200BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency82.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A48M200BG2
Related LinksV28A48, V28A48M200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A48M200BG2 Details Description
Related parts for V28A48M200BG2
RES SMD 453 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OTP 512KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 55V 11A DPAK datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SIG END 25 COL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf