Vicor Corporation V28A6V5H200BG3
V28A6V5H200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V28A6V5H200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W
Datasheet Download
V28A6V5H200BG3.pdf
Availability of V28A6V5H200BG3
QUANTITY
V28A6V5H200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A6V5H200BG3
Internal Part NumberEIS-V28A6V5H200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.77A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78.8%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A6V5H200BG3
Related LinksV28A6V5, V28A6V5H200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A6V5H200BG3 Details Description
Related parts for V28A6V5H200BG3
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5USMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 500MW DO214AC datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS .100" STACKER datasheet.pdf
IC CPLD 440MC 9NS 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 88MA 7.3 OHM TH datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf