Vicor Corporation V28A6V5T200BG3
V28A6V5T200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V28A6V5T200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W
Datasheet Download
V28A6V5T200BG3.pdf
Availability of V28A6V5T200BG3
QUANTITY
V28A6V5T200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A6V5T200BG3
Internal Part NumberEIS-V28A6V5T200BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.77A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78.8%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A6V5T200BG3
Related LinksV28A6V5, V28A6V5T200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A6V5T200BG3 Details Description
Related parts for V28A6V5T200BG3
IC RESET GEN 2.93V VTH SOT143-4 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 33.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
PELTIER CP2,127,10,L,RT,W4.5 datasheet.pdf
IC MPU SUPER SMAGIC SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 681MA 430 MOHM datasheet.pdf