Vicor Corporation V28A8H200BF2
V28A8H200BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V28A8H200BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V28A8H200BF2.pdf
Availability of V28A8H200BF2
QUANTITY
V28A8H200BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A8H200BF2
Internal Part NumberEIS-V28A8H200BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A8H200BF2
Related LinksV28A8H, V28A8H200BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A8H200BF2 Details Description
Related parts for V28A8H200BF2
BATTERY NICAD 5000MAH D R TYPE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENS 2000PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
DUPLEXER SAW 881.5MHZCDMA W-CDMA datasheet.pdf
IC UCODE G2IM TRANSPONDER DIE datasheet.pdf
TXRX CWDM 1511NM BLUE SFP datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER 6SDIP datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 275VAC datasheet.pdf