Vicor Corporation V28B24M150BL
V28B24M150BL picture photo
Mfg. Part Number
V28B24M150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V28B24M150BL.pdf
Availability of V28B24M150BL
QUANTITY
V28B24M150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B24M150BL
Internal Part NumberEIS-V28B24M150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B24M150BL
Related LinksV28B24, V28B24M150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B24M150BL Details Description
Related parts for V28B24M150BL
CONN EDGECARD 20POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES MO 3W 16K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 8-PDIP datasheet.pdf
IC FPGA 620 I/O 896FBGA datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
TURRET HEAD datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf