Vicor Corporation V28B24M150BL2
V28B24M150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V28B24M150BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V28B24M150BL2.pdf
Availability of V28B24M150BL2
QUANTITY
V28B24M150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B24M150BL2
Internal Part NumberEIS-V28B24M150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B24M150BL2
Related LinksV28B24, V28B24M150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B24M150BL2 Details Description
Related parts for V28B24M150BL2
SWITCH SNAP SPDT .1A QC TERM datasheet.pdf
CONN SATA RECEPT 22POS SMD R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
3/0 AWG 1/4 INCH PLATED datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
HDR RA 10 POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
OSC DCXO 78.336MHZ SMD datasheet.pdf