Vicor Corporation V28C15T100BS
V28C15T100BS picture photo
Mfg. Part Number
V28C15T100BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V28C15T100BS.pdf
Availability of V28C15T100BS
QUANTITY
V28C15T100BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C15T100BS
Internal Part NumberEIS-V28C15T100BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C15T100BS
Related LinksV28C15, V28C15T100BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C15T100BS Details Description
Related parts for V28C15T100BS
IC ADC LP 10-BIT 400KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 24AWG MTA-156 datasheet.pdf
CARDEDGE 43POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
BOARD REF DESIGN MCP3901 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 818MA 300 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC XO 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf