Vicor Corporation V28C5C50BG
V28C5C50BG picture photo
Mfg. Part Number
V28C5C50BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V28C5C50BG.pdf
Availability of V28C5C50BG
QUANTITY
V28C5C50BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C5C50BG
Internal Part NumberEIS-V28C5C50BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C5C50BG
Related LinksV28C5, V28C5C50BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C5C50BG Details Description
Related parts for V28C5C50BG
TRANS NPN/PNP DARL 50V MINI5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
IC MEMORY ADDRESS LATCH 64-TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT W/LATCH 5POS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 4.32MM datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf