Vicor Corporation V300A12H400BL
V300A12H400BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A12H400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12H400BL.pdf
Availability of V300A12H400BL
QUANTITY
V300A12H400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12H400BL
Internal Part NumberEIS-V300A12H400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12H400BL
Related LinksV300A1, V300A12H400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12H400BL Details Description
Related parts for V300A12H400BL
IC MONITOR RESET 2.88V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf