Vicor Corporation V300A15E400B2
V300A15E400B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15E400B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15E400B2.pdf
Availability of V300A15E400B2
QUANTITY
V300A15E400B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15E400B2
Internal Part NumberEIS-V300A15E400B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15E400B2
Related LinksV300A1, V300A15E400B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15E400B2 Details Description
Related parts for V300A15E400B2
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 5% 80W datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 8MM datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
OSC TCXO 16.367667MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf