Vicor Corporation V300A28H400BS
V300A28H400BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A28H400BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V300A28H400BS.pdf
Availability of V300A28H400BS
QUANTITY
V300A28H400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28H400BS
Internal Part NumberEIS-V300A28H400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.3A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28H400BS
Related LinksV300A2, V300A28H400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28H400BS Details Description
Related parts for V300A28H400BS
IC OPAMP GP 100KHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 25V 50MA 2EFP datasheet.pdf
SENSOR 30 PSI GAUGE I2C 5V datasheet.pdf
CABLE BNC ST PLUG-PLUG RG-58 60" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOT23 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 1.5A datasheet.pdf