Vicor Corporation V300A36H500BG2
V300A36H500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36H500BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36H500BG2.pdf
Availability of V300A36H500BG2
QUANTITY
V300A36H500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36H500BG2
Internal Part NumberEIS-V300A36H500BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36H500BG2
Related LinksV300A36, V300A36H500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36H500BG2 Details Description
Related parts for V300A36H500BG2
RES SMD 300 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 100X100X0.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 700V RADIAL datasheet.pdf