Vicor Corporation V300A36T400BG2
V300A36T400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36T400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36T400BG2.pdf
Availability of V300A36T400BG2
QUANTITY
V300A36T400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36T400BG2
Internal Part NumberEIS-V300A36T400BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36T400BG2
Related LinksV300A36, V300A36T400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36T400BG2 Details Description
Related parts for V300A36T400BG2
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.070" datasheet.pdf
RES 8.06M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 9V datasheet.pdf