Vicor Corporation V300A36T400BL2
V300A36T400BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36T400BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36T400BL2.pdf
Availability of V300A36T400BL2
QUANTITY
V300A36T400BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36T400BL2
Internal Part NumberEIS-V300A36T400BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36T400BL2
Related LinksV300A36, V300A36T400BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36T400BL2 Details Description
Related parts for V300A36T400BL2
SIDAC SYM 4CHP 300V 250A MS013 datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf