Vicor Corporation V300A3V3T200BN3
V300A3V3T200BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3T200BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V300A3V3T200BN3.pdf
Availability of V300A3V3T200BN3
QUANTITY
V300A3V3T200BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3T200BN3
Internal Part NumberEIS-V300A3V3T200BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3T200BN3
Related LinksV300A3V, V300A3V3T200BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3T200BN3 Details Description
Related parts for V300A3V3T200BN3
GDT 230V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 89.8 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW VMT3 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 7POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC BRIDGE 3PH 1200V 130A MTK datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf