Vicor Corporation V300A48C400B
V300A48C400B picture photo
Mfg. Part Number
V300A48C400B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V300A48C400B.pdf
Availability of V300A48C400B
QUANTITY
V300A48C400B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48C400B
Internal Part NumberEIS-V300A48C400B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48C400B
Related LinksV300A4, V300A48C400B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48C400B Details Description
Related parts for V300A48C400B
Crystal 4.9152MHz 20ppm 18pF 180 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.3A T/R datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH BLOCK 1 NO datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 10pF 300 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf