Vicor Corporation V300A48E500B
V300A48E500B picture photo
Mfg. Part Number
V300A48E500B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V300A48E500B.pdf
Availability of V300A48E500B
QUANTITY
V300A48E500B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48E500B
Internal Part NumberEIS-V300A48E500B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48E500B
Related LinksV300A4, V300A48E500B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48E500B Details Description
Related parts for V300A48E500B
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
VARISTOR 459V 20KA SQUARE RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN CLIP INTERIM SNGL ROW 25POS datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf