Vicor Corporation V300A5H400BL
V300A5H400BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A5H400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V300A5H400BL.pdf
Availability of V300A5H400BL
QUANTITY
V300A5H400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5H400BL
Internal Part NumberEIS-V300A5H400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5H400BL
Related LinksV300A5, V300A5H400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5H400BL Details Description
Related parts for V300A5H400BL
BATT VRLA 12V 26AH datasheet.pdf
X TYPE RING TERM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CGRID SL PMC WTOW DR 12POS datasheet.pdf
RES 128 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.5VOUT 25W datasheet.pdf
IC CONV DC-DC TFT-LCD 10WDFN datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 33 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf