Vicor Corporation V300B15E250BS3
V300B15E250BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B15E250BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V300B15E250BS3.pdf
Availability of V300B15E250BS3
QUANTITY
V300B15E250BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B15E250BS3
Internal Part NumberEIS-V300B15E250BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B15E250BS3
Related LinksV300B15, V300B15E250BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B15E250BS3 Details Description
Related parts for V300B15E250BS3
CONV DC-DC 48V IN 12V OUT 144W datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 42.8VC SMC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP FILM 0.3UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf