Vicor Corporation V300C15H75B2
V300C15H75B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C15H75B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V300C15H75B2.pdf
Availability of V300C15H75B2
QUANTITY
V300C15H75B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C15H75B2
Internal Part NumberEIS-V300C15H75B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C15H75B2
Related LinksV300C1, V300C15H75B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C15H75B2 Details Description
Related parts for V300C15H75B2
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 5.00MM PCB SLDR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC R6 datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf