Vicor Corporation V300C24T75B
V300C24T75B picture photo
Mfg. Part Number
V300C24T75B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V300C24T75B.pdf
Availability of V300C24T75B
QUANTITY
V300C24T75B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C24T75B
Internal Part NumberEIS-V300C24T75B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C24T75B
Related LinksV300C, V300C24T75B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C24T75B Details Description
Related parts for V300C24T75B
IC MULTIPLEXER 16X1 28DIP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH DARLNG 8-SO datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.35A 160 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
44+44 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf