Vicor Corporation V300C28M75BG2
V300C28M75BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C28M75BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V300C28M75BG2.pdf
Availability of V300C28M75BG2
QUANTITY
V300C28M75BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28M75BG2
Internal Part NumberEIS-V300C28M75BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28M75BG2
Related LinksV300C2, V300C28M75BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28M75BG2 Details Description
Related parts for V300C28M75BG2
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 270PF 5KV N2200 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf