Vicor Corporation V300C36E150BF
V300C36E150BF picture photo
Mfg. Part Number
V300C36E150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V300C36E150BF.pdf
Availability of V300C36E150BF
QUANTITY
V300C36E150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C36E150BF
Internal Part NumberEIS-V300C36E150BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C36E150BF
Related LinksV300C3, V300C36E150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C36E150BF Details Description
Related parts for V300C36E150BF
IC OPAMP GP 3MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
STOP-START datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 2POS .100 datasheet.pdf
TEMP CONTROL MOD 2 ANALOG 2 SS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
IC ACCEL 3-AXIS W/32B MCU 16LGA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT PIN datasheet.pdf