Vicor Corporation V300C5T50BG3
V300C5T50BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C5T50BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V300C5T50BG3.pdf
Availability of V300C5T50BG3
QUANTITY
V300C5T50BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5T50BG3
Internal Part NumberEIS-V300C5T50BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5T50BG3
Related LinksV300C5, V300C5T50BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5T50BG3 Details Description
Related parts for V300C5T50BG3
RUBBER BLACK G2E4 .060 48X40' datasheet.pdf
FITTING TEE BASE/COVER WHITE datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 32MA 25 OHM SMD datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf