Vicor Corporation V375A24E600BG
V375A24E600BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A24E600BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W
Datasheet Download
V375A24E600BG.pdf
Availability of V375A24E600BG
QUANTITY
V375A24E600BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A24E600BG
Internal Part NumberEIS-V375A24E600BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A24E600BG
Related LinksV375A2, V375A24E600BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A24E600BG Details Description
Related parts for V375A24E600BG
IC REG LDO 5V 1A TO252-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 2A DO214AC datasheet.pdf
0603 10K J60 B-4000 datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 5W SMBJ datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 540MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN MALE 9POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
FUSE 250A 690V DIN 1 GR datasheet.pdf