Vicor Corporation V375A24T400B3
V375A24T400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A24T400B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V375A24T400B3.pdf
Availability of V375A24T400B3
QUANTITY
V375A24T400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A24T400B3
Internal Part NumberEIS-V375A24T400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A24T400B3
Related LinksV375A2, V375A24T400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A24T400B3 Details Description
Related parts for V375A24T400B3
IC I2C SMBUS SWITCH 4CH 20-TSSOP datasheet.pdf
BERGSTIK RA datasheet.pdf
IC FPGA 215 I/O 324FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN IDC 13POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
K60839A TOOL KIT datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf