Pulse Electronics Corporation BV038-5081.0
BV038-5081.0 picture photo
Mfg. Part Number
BV038-5081.0
Brief Description
XFRMR LAMINATED 3.2VA THRU HOLE
Datasheet Download
BV038-5081.0.pdf
Availability of BV038-5081.0
QUANTITY
BV038-5081.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BV038-5081.0
Internal Part NumberEIS-BV038-5081.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,050
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 15V, Series 30V
Current - Output (Max)Parallel 214mA, Series 107mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max3.2 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension42.00mm L x 35.50mm W
Height - Seated (Max)28.00mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BV038-5081.0
Related LinksBV038-, BV038-5081.0 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
BV038-5081.0 Details Description
Related parts for BV038-5081.0
RES 750 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC TRANSMITTER DIGITAL 64-HTQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 115 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf