Vicor Corporation V375A32H600B2
V375A32H600B2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A32H600B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W
Datasheet Download
V375A32H600B2.pdf
Availability of V375A32H600B2
QUANTITY
V375A32H600B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A32H600B2
Internal Part NumberEIS-V375A32H600B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 132V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A32H600B2
Related LinksV375A3, V375A32H600B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A32H600B2 Details Description
Related parts for V375A32H600B2
RES SMD 422 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf