Vicor Corporation V375A36T400BG2
V375A36T400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A36T400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V375A36T400BG2.pdf
Availability of V375A36T400BG2
QUANTITY
V375A36T400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36T400BG2
Internal Part NumberEIS-V375A36T400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A36T400BG2
Related LinksV375A36, V375A36T400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A36T400BG2 Details Description
Related parts for V375A36T400BG2
RES 8.2M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 630MA 180 MOHM datasheet.pdf
KEYBOARD 63KEY W/TRKBALL METAL datasheet.pdf
PUMP HYDRAULIC HEAVY DUTY datasheet.pdf
IC SUPERCAP CHARGER 150MA 10-DFN datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CAP POLY 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.00047UF 5% 1250VDC AX datasheet.pdf
20000UF 25V 35X79 85C ST datasheet.pdf