Vicor Corporation V375A5E400B3
V375A5E400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A5E400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V375A5E400B3.pdf
Availability of V375A5E400B3
QUANTITY
V375A5E400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5E400B3
Internal Part NumberEIS-V375A5E400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5E400B3
Related LinksV375A5, V375A5E400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5E400B3 Details Description
Related parts for V375A5E400B3
IDC CABLE-AKC40G/ AE40G / AKC40G datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 4.7UF 20% 6.3V 1206 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V U2J RADIAL datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf