Vicor Corporation V375A5H400BG
V375A5H400BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A5H400BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V375A5H400BG.pdf
Availability of V375A5H400BG
QUANTITY
V375A5H400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5H400BG
Internal Part NumberEIS-V375A5H400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5H400BG
Related LinksV375A5, V375A5H400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5H400BG Details Description
Related parts for V375A5H400BG
Connector Receptacle 6 Position 0.165" (4.20mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 28AWG 100' datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 3KOHM 25C datasheet.pdf
IC FPGA 410 I/O 900BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 15W datasheet.pdf