Vicor Corporation V375A5M300BL
V375A5M300BL picture photo
Mfg. Part Number
V375A5M300BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V375A5M300BL.pdf
Availability of V375A5M300BL
QUANTITY
V375A5M300BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5M300BL
Internal Part NumberEIS-V375A5M300BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5M300BL
Related LinksV375A5, V375A5M300BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5M300BL Details Description
Related parts for V375A5M300BL
IC RTC BINARY CNT SER 16-SSOP datasheet.pdf
IC VOICEBAND CODEC 3V 1CH 20SOP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
IC DSP SHARC 200MHZ LP 88LFCSP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 55POS PIN datasheet.pdf
GDT 350V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf