Vicor Corporation V375B28H300B
V375B28H300B picture photo
Mfg. Part Number
V375B28H300B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V375B28H300B.pdf
Availability of V375B28H300B
QUANTITY
V375B28H300B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28H300B
Internal Part NumberEIS-V375B28H300B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28H300B
Related LinksV375B2, V375B28H300B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28H300B Details Description
Related parts for V375B28H300B
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR 500MA 480VAC 65VDC datasheet.pdf
BOARD EVAL SI2401 + SI3008 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 3A DDPAK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED PROTOBOARD 20 LEDS 1X4" datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 26 POS datasheet.pdf