Vicor Corporation V375B5M150BG
V375B5M150BG picture photo
Mfg. Part Number
V375B5M150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V375B5M150BG.pdf
Availability of V375B5M150BG
QUANTITY
V375B5M150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B5M150BG
Internal Part NumberEIS-V375B5M150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B5M150BG
Related LinksV375B5, V375B5M150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B5M150BG Details Description
Related parts for V375B5M150BG
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SMT3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GPP 1PH 4A 600V GBU datasheet.pdf
PADDLE SW COVER FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
RES 243.4 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf