Vicor Corporation V375C28H150BN
V375C28H150BN picture photo
Mfg. Part Number
V375C28H150BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V375C28H150BN.pdf
Availability of V375C28H150BN
QUANTITY
V375C28H150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C28H150BN
Internal Part NumberEIS-V375C28H150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C28H150BN
Related LinksV375C2, V375C28H150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C28H150BN Details Description
Related parts for V375C28H150BN
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCH 100V SOT-23 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
ZACK STRIP FLAT 100-SEC LABELED datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL NATURAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MODULE DIODE 1000V 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 0.68UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX PHY 10/100 3PORT 64LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 1200VDC RADIAL datasheet.pdf