Vicor Corporation V375C36T150BS
V375C36T150BS picture photo
Mfg. Part Number
V375C36T150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V375C36T150BS.pdf
Availability of V375C36T150BS
QUANTITY
V375C36T150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C36T150BS
Internal Part NumberEIS-V375C36T150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C36T150BS
Related LinksV375C3, V375C36T150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C36T150BS Details Description
Related parts for V375C36T150BS
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20QSOP datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC SW IPS 2CH LOW SIDE SOT223 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 0.50MM 31POS datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
HDMI(F) TO DVI-D(M) ADAPTER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 5V FLATPACK datasheet.pdf