Vicor Corporation V375C48T150BG
V375C48T150BG picture photo
Mfg. Part Number
V375C48T150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V375C48T150BG.pdf
Availability of V375C48T150BG
QUANTITY
V375C48T150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C48T150BG
Internal Part NumberEIS-V375C48T150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C48T150BG
Related LinksV375C4, V375C48T150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C48T150BG Details Description
Related parts for V375C48T150BG
CAP CER 3900PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 22.26VC AXIAL datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 20POS datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 32LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE D 11POS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
12P MTA156 HDR ASSY FL/ST 15AU datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf