Littelfuse V460LT20AP
V460LT20AP picture photo
Mfg. Part Number
V460LT20AP
Brief Description
VARISTOR 640V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
V460LT20AP.pdf
Availability of V460LT20AP
QUANTITY
V460LT20AP Order Process
Ship out your order
Specifications of V460LT20AP
Internal Part NumberEIS-V460LT20AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)643.5V
Varistor Voltage (Typ)715V
Varistor Voltage (Max)786.5V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts460VAC
Maximum DC Volts615VDC
Energy100J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V460LT20AP
Related LinksV460L, V460LT20AP Datasheet, Littelfuse Distributor
V460LT20AP Details Description
Related parts for V460LT20AP
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 1MSPS 48-VQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 550MHZ 165FBGA datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LOG datasheet.pdf
RES 569 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR LOW POWER SC70 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT SKT datasheet.pdf