Littelfuse V470ZT05
V470ZT05 picture photo
Mfg. Part Number
V470ZT05
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 420V 400A DISC 5MM
Datasheet Download
V470ZT05.pdf
Availability of V470ZT05
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V470ZT05 Order Process
Ship out your order
Specifications of V470ZT05
Internal Part NumberEIS-V470ZT05
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts385VDC
Energy12J
Package / CaseDisc 5mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V470ZT05
Related LinksV470, V470ZT05 Datasheet, Littelfuse Distributor
V470ZT05 Details Description
Related parts for V470ZT05
CLIP GENERAL PURPOSE STEEL 20A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC INTERFACE PHYSICAL LIN 8-SOIC datasheet.pdf
IC INVERT SYN FET DRVR 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 85-250V PANEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 36POS THRUHL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 420MA 195 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 240VAC datasheet.pdf